Mamy przyjemność ogłosić otwarcie nowego szlaku turystycznego w sercu Beskidów! Prace nad nim prowadzili Znakarze Szlaków Oddziału Babiogórskiego PTTK.
Inicjatorem powstania szlaku była Fundacja Górom w Cięcinie oraz Urząd Gminy w Węgierskiej Górce
Kolor Zielony
Nasz nowy szlak jest oznaczony zielonym kolorem, który jest jednocześnie przedłużeniem znanego odcinka szlaku z Żabnicy, przez Rysiankę do Milówki. Jeszcze w fazie projektu znakarze szlaków Oddziału Babiogórskiego PTTK zaproponowali ten kolor, z myślą, że w niedalekiej przyszłości w obrębie Cięciny powstanie nowa sieć i węzeł szlaków o różnych kolorach.
Skansen Sopki Stopki: Podróż w Czasie i Kulturze
Podczas wędrówki, szlak prowadzi przez skansen etnograficzny o nazwie Sopki Stopki. To miejsce, gdzie podróż w czasie staje się możliwa. Możesz poznać tradycje i historię, biorąc udział w warsztatach oraz poznając historię wołoskiego pasterstwa na terenie Beskidów.
Szczyt Abrahamowa
Punkt kulminacyjny Twojej wędrówki to szczyt Abrahamowa, wznoszący się na imponującą wysokość 857 m npm. Stąd rozciągają się przepiękne widoki na Beskidy, które zapierają dech w piersiach. Z samego szczytu mamy widok na masyw Romanki i Rysianki.
Żabnica Skałka Zakończenie, a jednocześnie kontynuacja wędrówki
Po zejściu z szczytu Abrahamowa, szlak prowadzi w dół do malowniczej wioski Żabnica Skałka. To spokojne miejsce, które zachwyci Cię swoim urokiem i tradycyjnym charakterem, szumem górskiego potoku. Tutaj można kontynuować swoją wędrówkę w kierunku Rysianki, albo Hali Boraczej.
W grupie siła
Ten wyjątkowy szlak turystyczny powstał dzięki wspólnemu wysiłkowi Urzędu Gminy w Węgierskiej Górce, Fundacji Górom w Cięcinie oraz Oddziału Babiogórskiego PTTK w Żywcu. To przykład, jak lokalna społeczność i organizacje mogą razem pracować nad zachowaniem dziedzictwa kulturowego i piękna przyrody. Prace znakarskie wykonane zostały przez nasz zespół znakarzy szlaków i trwały ponad miesiąc. Oficjalne otwarcie szlaku odbyło się 17 września w Cięcinie, w skansenie Sopki Stopki w ramach Festiwalu Czyste Beskidy. W trakcie festiwalu Znakarze Szlaków z Oddziału Babiogórskiego prowadzili warsztaty dla dzieci i młodzieży z malowania znaczków na specjalnych deseczkach.
Zapraszamy do odkrywania tego fascynującego szlaku turystycznego, który łączy przyrodę, kulturę i piękno Beskidów!
Źródło: